Frgály a slivovice, nejlepší je relaxace

Valašská kyselica, slivovica a frgály

Jsou nadčasovými Valašskými potravinovinovými doplňky, díky kterým Valaši přežili feudalismus, kapitalismus, socializmus a nyní přežívají i novodobý kapitalizmus.

KYSELICA s klobásou

Kyselica Ingredience:
300 g kysaného zelí, 150 g uzeného bůčku, 100 g klobásy, 1/2 šálku smetany, 3 lžíce sádla, 2 lžíce hladké mouky, menší cibule, 2 stroužky česneku, sladká paprika, 5 kuliček pepře, bobkový list, sůl

Postup přípravy:
Uzený bůček uvaříme doměkka. Drobně nakrájenou cibuli zpěníme na sádle, přidáme část mouky, osmahneme, vmícháme papriku, několik lžic vývaru, osmahneme, zalijeme zbytkem vývaru a přivedeme k varu. Do polévky přidáme překrájené kysané zelí, koření a jemně utřený česnek. Když zelí změkne, vyjmeme pepř a bobkový list, polévku zahustíme smetanou rozmíchanou s moukou a povaříme. Podle chuti přisolíme a přidáme na kostičky nakrájený bůček a na kolečka nakrájenou klobásu.

Pravé valašské FRGÁLY

Ingredience:
1 a 1/2 kostky kvasnic, 2 dcl mléka, 3 vanilkové cukry, 5 kostek měkkého tvarohu, 22 dkg pískového cukru, 7 vajec, 1/2 kg polohrubé mouky, 1/2 kg hrubé mouky, 1 a 1/2 Héry, 1 máslo, 3 dcl rumu, perník na posypání (perník na strouhání), mleté vlašské ořechy, citronová kůra, rozinky.

Frgály Příprava:
TĚSTO: 1 a 1/2 kostka kvasnic, 2 dcl mléka - 45°teplé, 1 vanilkový cukr a uděláme kvásek, potom přidáme: 1/2 polohrubé mouky - prosejeme, 8 dkg pískového cukru, 1 celé vejce + 2 žloutky, 1/2 lžičky soli, 10 dkg rozpuštěného tuku (Héra, máslo, olej), citronová kůra a vymísíme těsto - necháme 15 minut kynout. Těsto vyklopíme na pomoučený vál a z těsta děláme bochánky (20 dkg), necháme zase 15 minut kynout. Postupně z bochánku vyválíme placku do tvaru koláče, dáme ji na pečící papír, okraj těsta potřeme rozšlehaným celým vejcem a naneseme 4 vrchovaté lžíce tvarohové směsi doprostřed. Lžíci rozvádíme tvaroh na celý koláč. Posypeme posypkou, rozemletým perníkem a poprášíme mletým ořechem. Dáme péct do vyhřáté trouby. Pečeme 12 minut při 180°. Po vychladnutí políváme rozpuštěným máslem s rumem. S rumem nešetříme.

NÁDIVKA: 5 kousků tvarohu (1,25 kg), 10 dkg rozpuštěného tuku, 3 žloutky, 16 dkg pískového cukru, 1 vanilkový cukr, citronová kůra, hrst umytých rozinek - směs rozmícháme. Ze všech bílků nakonec vyšleháme, společně s lžičkou citronové šťávy, tuhý sníh a lehce vmísíme do tvarohu.

POSÝPKA: 1/2 kg hrubé mouky, 10 dkg moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 1/2 Héry - vše rozmísíme.
Valašské frgály se samozřemě dělají i makové, hvarohovohaferové, ořechové a hruškové, které jsou všechny náročnější na suroviny i prožitý čas u pečení. Pokud se Vám frgály nebudou chtít péci, tak je lépe si tuto tradiční Valašskou pochutinu koupit od poctivého výrobce (mohli by jste třeba zbaštit banánovo-hruškový frgál, který je na výrobu podstatně levnější než pravý hrušťák). Našim hostům, pokud mají zájem občas pravé Valašské frgály od malovýrobce dovezu a nškolikrát jsem jim je na jejich přání zaslal i poštou pro jejich rodiny i známé.

PRAVÁ VALAŠSKÁ SLIVOVICA

Ubytování a dárky v internetovém obchodě valachshop.cz Beskydy a Valašsko jsou známé výrobou slivovice i jiných pálenek z ovoce a třeba i z hrachu (hrachovica). Výroba slivovice je složitý a dlouhý proces, který začíná sklizní švestek a jejich tříděním. Pro výrobu pálenky je používáno především peckovité ovoce, speciálně trnky. Pod tímto názvem se skrývá velké množství odrůd peckovic, jako jsou švestky, slívy, blumy, durancie a mnoho dalších. Hrušky jsou doporučovány pouze přezrálé.

Pro velkou kvalitu slivovice nepoužíváme ovoce nahnilé, ale maximálně zralé, což se projevuje padáním ovoce ze stromu. V dřívějších dobách zemědělci používali takové plody, které nikdo nekoupil pro jejich nevzhlednost, nepříznivý stav zralosti, hořkost slupky a pro jiné všelijaké vady. Postupem času pěstitelé přišli na to, že pokud chtějí kvalitní pálenku, musí použít kvalitní suroviny. Rozmačkané ovoce naklademe do uzavřených nádob 15 - 20 cm pod okraj, rezerva je nutná pro bouřlivé kvašení.

Připravenou nádobu uložíme do tmavé místnosti o teplotě 15 až 20°C. V průběhu kvašení se obsah zásadně nemíchá, protože to zajišťuje unikající oxid uhličitý, který zároveň vytváří netečné ochranné prostředí. Břečka pozvolna prokváší v tzv. bouřlivém kvašení po dobu 4 až 8 týdnů. Po tomto období probíhá ještě takzvané dokvašení po dobu přibližně 4 týdnů. Zkušení hospodáři doporučují ještě tzv. odležení. Ukončení kvašení se projevuje tzv. prolomením koláče na povrchu kvasu. Je to signál, že je nutné kvas vypálit nebo přenést do chladnější místnosti, kde ve stabilní teplotě kvas čeká do vypálení. Nízká teplota brání dalšímu kvašení, které by mohlo přejít v octové kvašení a všechen líh v kvasu přeměnit v ocet. Proměnu kvasu v oblíbený alkoholický nápoj však nechte profesionálům v některé z pěstitelských pálenic. Jedna se nalézá i 1 km od našeho ubytování v Beskydech.


www.valachshop.cz | Bytové doplňky | Partneři levného ubytování v Beskydech | Levné ubytování - katalog | Chata, chalupa Beskydy | © NapsatWeb 2013 | Mapa stránek TOPlist